Facebook ve Instagram politikaları gereği arkadaşlık sitelerinin reklamlarını yapmıyor

Arkadaşlık sitelerinin reklamını yapmayan Facebook’ un bu politikasıyla, yakın zamanda hayata geçirdiğimiz gay arkadaşlık sitelerinin reklamlarını yapmak için kullandığım sırada karşılaştım. Reklamlarımın neden yayınlanmadığı konusuyla ilgili attığım maile istinaden bir cevap vermişlerdi… Ancak bilmeyenler için hem bilgilendirmek hemde sürecin sebeplerini paylaşmak istedim…

Facebookta milyarlarca çevrimiçi insan var

Aynı anda çevrim içi insan faktörü, bütün websitelerinin ve özellikle de bütün arkadaşlık siteleri için önemli bir faktördür. Çünkü kişiler etkileşime girebilecekleri insan sayısıyla doğrudan ilgileniyor. Doğal olarak!

Facebook neden reklam yapmıyor?

Sizin böylesine büyük bir pazarınız olsaydı, böylesine nokta atışı yapabileceğiniz bir platform da başkalarının söz sahibi olmasına veya güçlenmesine izin verir miydiniz? En azından karşılığını almadan izin vermezdiniz. Ve dev markalar, ürünlerinin satışı için Facebook’a devasa reklam paraları ödüyorlar. Ancak asıl mesele özellikle arkadaşlık sitelerinin tanıtımıyla alakalı reklamlara yer vermemesinin bir sebebinin olması.

Arkadaşlık siteleri Facebook’un bekası için tehdit mi?

E muhtemelen böyle bir durum uzmanlar tarafından öngörülmüş veya sonradan fark edilmiş olsa gerek ki kendi kullanıcısını arkadaşlık sitelerine kaptırmak istemiyor. E zaten Facebook da bir arkadaşlık sitesi değil mi? Günümüzde arkadaşlık siteleri veya sosyal medya kanallarının zaten birbirinden tam olarak somut bir farkı yok denecek kadar az. Maksat aynı şey; iletişim!

Ancak Facebook ailelere yönelik bir platform olarak kalmak istediği için bu tarz reklam gösterimlerinin aile için uygun olmayacağı kararına varmış olması muhtemel. Çünkü çok büyük bir kitle olunca ister istemez bazı kurallara da uymaları söz konusu. Bu kadar çok insanın sanal olarak bağlı olduğu bu yerde her şeyin reklamının yapılmaması da beklentiler arasında. Ayrıca Facebook, bütün potansiyelini, aslında kendine rakip olacak bir platforma kaptırmayı elbette istemez. Yakın zamanda yapılan politika güncellemeleri söz konusu, ancak arkadaşlık, evlilik ve dolayısıyla gay arkadaşlık sitelerinin reklamlarının gösterilmesiyle ilgili bir değişiklik içerdiğini sanmıyorum.