Facebook arkadaşlık siteleri sektörünü bitirdi mi?

Facebook’un yaklaşık anne annelerimizin bile kullandığı bir uygulama haline geldiğini düşünürsek, sadece arkadaşlık siteleri değil dünyanın bütün web projeleri aslında gerilemeye başladı. Çünkü büyük bir kesim hem işini hem de kişisel arkadaşlık ilişkilerini Facebook ortamına taşıdı. Hal böyleyken sosyal medya piyasalarında bulunan, arkadaşlık, tanışma, oyun ve benzeri sitelerinin bazılarını yok etti geri kalan hepsini ise küçülttü veya büyümelerini yavaşlattı. 2020 den itibaren bu yıkıcı etki yerini yapıcı bir etkiye bıraktı ve arkadaşlık sitelerinin yeniden yükselmesine vesile oldu. Arkadaşlık siteleri ve benzeri mecraların altını çizdim çünkü bu projeler web hizmeti sunarak kazanç sağlayan mecralardır. Arkadaşlık sitelerinin nasıl geriletilip tekrardan nasıl hayat bulduğunu değerlendirdiğimiz yazıya en alttaki linkten bakabilirsiniz.

Bunun dışında fiziksel hizmet ve veya ürün satışı yapan web projeleri Facebook sayesinde zaten kazançlarını başından beri ikiye katladılar bile. Genel anlamda bu durumdan zarar gören ise arkadaşlık siteleri başta olmak üzere diğer sosyal mecralardır. Bu süreçte adını sanını hiç duymadığınız onlarca arkadaşlık sitesi projeleri tek tek kapandı. Facebook tan bile daha önce kurulan Facebook benzeri onlarca sosyal ağ siteleri bile kapanmak zorunda kaldı.

Peki arkadaşlık siteleri gerçekten bitti mi? Yeni nesil sosyal medya damı? Arkadaşlık siteleri var olmaya devam edecek mi? Tüm detaylar devam niteliğindeki alttaki yazıda