Eşcinsellikte aktif pasif nedir?

Eşcinsel ilişkiyi tanımlarken, toplumsal normları baz alarak açıklayacak olursak, ilişkide erkek rolünü üstlenen taraf aktif (yapıcı, etkin), kadın rolünü üstlenen taraf pasiftir (pasif, edilgen) Eşcinsellikte aynı anda aktif pasif olma durumu da söz konusudur. Erkek eşcinseller biyolojileri gereği aktif pasif olabilirler. Ancak bu durum çoğunlukla, yönelim ve veya toplumsal yapı gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Aktiflik ve pasiflik kadın eşcinseller arasında da benzer şekilde tanımlanabilir. 

Eşcinsellikte aktif pasif rol dağılımı

Özellikle eşcinsel erkekler arasında ilişkiler açısından önemli olan aktif ve pasif rol dağılımı, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada ilişkiler arası bir ölçüt ve yer yer karmaşık bir durum. Çünkü her toplumun cinsiyet algısı ve dolayısıyla cinsiyetlere atfettiği davranış bütünü de farklılık gösteriyor. Bir erkek feminen olmadığı halde pasif, veya feminen olup aktif te olabilir. Eşcinsel bir erkek (erektil disfonksiyon haricinde) biyolojik rol olarak hem pasif hem de aktif olabilir. Ancak eşcinsellikte aktif pasif olmak tercih ve yönelimle alakalıdır. Bazı durumlarda da toplumsal normlarla alakalı olduğu söylenebilir. ‘Kişinin aktif pasif olduğu halde sadece aktif olduğunu öne sürmesi’ Toplumsal normla alakalı kısmına örnek teşkil edebilir. 

Yazının devamı bir diğer kardeş blog sitesinde. Eşcinsellikte aktif pasif nedir diyorsan alttaki linkte tıklayarak asıl konu başlığına gidebilirsin. Tüm çarpıcı detaylar link verilen ana blog yazısında veya alttaki linke git