Arkadaşlık siteleri, gönlü, yüreği veya yatağı boş olanların takıldığı sanal yerler mı?

Arkadaşlık siteleri neden bu kadar popüler? Arkadaşlık sitelerinde aşkı bulmak mümkün mü? Yani asıl soru şu; İnsanlar arkadaşlık sitelerinde gerçek aşkı bulmanın peşinde mi? Veya ‘biz arkadaşlık sitesinde aşkı bulduk mutluyuz’ diyenlerin hikayeleri gerçek mi? Yoksa bunlar sanal ortamdaki dayanağı olmayan asılsız tiraj yakalamak isteyen hikayeler mi? Bütün bu durumlar söz konusudur desek yeridir.

Arkadaşlık siteleri günümüzde o kadar popülerlik kazanmış durumda ki, bunu bir iş kapısı olarak görüp bundan para kazanmak isteyen de aynı oranda çok. İşin aslı şu ki, bir zamanlar çok daha popüler olduğu iddia edilen bu arkadaşlık siteleri günümüzde de popülerliğini kaybetmiş demek çok doğru olmaz. Aksine sanki daha fazla bir ilgi varmış gibi. Çünkü internet sektörü gelişiyor ve 7 8 yıl öncesine bile kıyasen, erişim ve kullanım kolaylığı gittikçe artıyor. Bu da kullanıcı sayısını arttırıyor ve sektörün büyümesi de olağan. Aslında 7 8 yıl önceki zamana gidecek olursak, madalyonun diğer tarafında Facebook devreye giriyor!

Facebook arkadaşlık siteleri sektörünü bitirdi mi?

Facebook’un yaklaşık 7 8 yıl öncesindeki anne annelerimizin bile kullandığı bir uygulama haline geldiğini düşünürsek, sadece arkadaşlık siteleri değil dünyanın bütün web projeleri aslında çökmeye başladı. Çünkü büyük bir kesim hem işini hem de kişisel arkadaşlık ilişkilerini Facebook ortamına taşıdı. Hal böyleyken sosyal medya piyasalarında bulunan, arkadaşlık, tanışma, oyun ve benzeri sitelerinin bazılarını yok etti geri kalan hepsini ise küçülttü veya büyümelerini yavaşlattı. Arkadaşlık siteleri ve sosyal medya sitelerinin altını çizdim çünkü bu projeler web hizmeti sunarak kazanç sağlayan mecralardır. Bunun dışında fiziksel hizmet ve veya ürün satışı yapan web projeleri Facebook sayesinde zaten kazançlarını ikiye katladılar bile. Genel anlamda bu durumdan zarar gören ise arkadaşlık siteleri başta olmak üzere diğer sosyal mecralardır. Bu süreçte adını sanını hiç duymadığınız onlarca arkadaşlık sitesi projeleri tek tek kapandı. Facebook tan bile daha önce kurulan Facebook benzeri onlarca sosyal ağ siteleri bile kapanmak zorunda kaldı.

Peki arkadaşlık siteleri gerçekten bitti mi? Yeni nesil sosayl medya damı? Arkadaşlık siteleri var olmaya devam edecek mi? Tüm detaylar devam niteliğindeki alttaki yazıda

Arkadaşlık siteleri sosyal medyanın gölgesinde mi kaldı?