Crosdresser nedir? Crossdresser olmak ve CD ne demek? Crosdressing olgusu

Crossdresser nedir? Bayan kıyafetleri giyen erkek (veya erkek kıyafeti giyen kadın anlamına da) gelebilecek İngilizce bir tanımdır. ‘Crosdresser: Zıt giyinen ve Crossdressing: Zıt giyinme’ şeklinde de tercüme etmek olası elbette. Mütercim tercümanlık eğitimi almış biri olarak böyle çevirmenin kulağa pekte kötü gelmediğini düşünüyorum. Elbette bazı yabancı kelimeleri çevirmeye gerek kalmadan kendi dilimize ‘olduğu gibi’ alırız. Ancak kimse CD demek varken zıt giyinen demeyi tercih etmeyebilir. Cd nedir? Cd: Cross dresser kelimelerinin kısaltılmış hali. Cd olmak konusunun günümüzde popülerliği bambaşka bir tartışma konusu. Hem bu yazıda hem de devam niteliğindeki diğer yazıda anlatacaklarım ilginizi çekecek türden. Üstelik konuyla ilgili meraklı hanımları da yakından ilgilendiren detaylarla dolu:) (Bu yazı maalesef Adsense tarafından yetişkin içerik kapsamında sayıldı ve bir kaç kez içeriği düzenledim ve olası tüm terbiyemi takındım yine de olmadı burada reklam gösterilmesini durdurmak durumunda kaldığım için yazıyı orijinal haline geri çevirdim)

Crossdresser nedir Cd ne demek diye soran kadınlara ithafen

Kocam cd oluyormuş, Nişanlımın cd olduğunu duydum ne yapabilirim? Cd ne demek? gibi soruları özellikle bayanlar daha bir merak ediyor olsa gerek ki; arama motorlarında bunu bir sorunmuş gibi doktorlara soranları da görmek mümkün. Bu kadınlarla empati yapabilecek bir deneyimim de söz konusu. Bi keresinde başıma geldi çok hoşlandığım bir erkek arkadaşım cd olmayı sevdiğini söylemişti. O anda biraz şaşırdım ama o dönemlerde ben henüz 20 li yaşlardaydım 🙂 Bir kadının bu durumda şaşırması veya ilginç hissetmesi normal. İşte bu kadınlardan birinin psikolog doktora sorduğu sorunun ekran görüntüsü
cd nedir? crossdresser nedir? doktora sorulan soru

Şov dünyasında bilinen Dragqueen ve Dragking nedir? 

Cd olmakj olgusuna biraz daha aşina olmanız için şov dünyasından örnek vermek istiyorum… Erkek kifayeti giyen kadınlar Eğlence dünyasında (show business’da) Dragking olarak, erkekler ise Dragqueen olarak bilinir ve adlandırılır. Ancak emin olmamakla birlikte, söz konusu özel hayatlar olunca, karşı cinsin kıyafetlerini giyme olayının Crossdressing tanımını aldığını düşünüyorum. Çünkü söz konusu, birebir özel ilişkiler olduğunda, Crossdresser birey çoğunlukla özel hayatını yaşamak amaçlı Crossdresser olmayı tercih etmiştir diyebiliriz. Sahne alan bir performans sanatçısı Cd değildir. Ama bu, tanımlamaya veya kişiye nerden baktığınıza bağlı. Benzetmek gibi olmasın dicem ama en benzeri; Rahmetli Huysuz Virjin aslında bir cd idi. Ancak tabiki bu tanım genellikle cinsellikle bağdaştırıldığı için, dragqueen, veya genel olarak sanatçı olarak adlandırılıyor bazı ünlüler. Ancak toplumun büyük bir çoğunluğu için bu ve benzeri her türlü aksiyon içinde olan birey direk travesti olarak da bilinir.

Crossdresser olmak nedir ? Eşcinsellikle doğrudan bağlantılı mı?

Crossdresser nedir ne değildir sorusunun ve olgusunun cevabı aslında bu paragrafta. Crossdressing (zıt giyinme) veya Crossdresser (zıt giyinen) kelimeleri, tam olarak bir cinsel yönelimi temsil etmemekle birlikte günümüzde ve dünyanın bu bölgesinde (ki Avrupada da yaygınlaşmaya başladı) çoğunlukla, eşcinselleri temsil etmektedir. Hemen şu konuda netleşelim. Crossdresser olmak ille de eşcinsel olmayı gerektirmiyor. Crosdresser olmak tarifi çok zor olan, ‘insan ve cinsellik’ ikilisi çerçevesinde incelenebilecek evrensel bir konudur. Yönelimlerle tam olarak alakalı değildir. Elbette yine en sağlıklı tanımı ve cevabı varsa bir psikolog veya psikiyatrist tanıdığınızdan almak daha sağlıklı. Evet bende ara ara cd oluyorum ama doğru cevabı veremeyebilirim. Benim durumum ‘hem trans yönelimli olmam hem de cd olmam durumu’. Yani benim durumum biraz istisna ve kendimle örtüştüğü için bu sadece bir tesadüf. Ancak cd olmanın gerçekten daha başka dinamikleri söz konusu. Çünkü benim tesadüf diye tanımladığım cd olmakla, heteroseksüel bir erkeğin cd olması başka mesele.

Bu bağlamda kadınlardan hoşlanan heteroseksüel erkekler de Crosdresser olmak isteyebilir. Yani konu, kadın partneriyle kadın kıyafeti giyerek birlikte olmayı fantezi boyutunda tercih eden heteroseksüel erkekleri de kapsamaktadır. Yani söz konusu ‘Crossdresser olmak’ durumu sadece eşcinsel erkeklerin tercih ettiği bir kıyafet değişikliği (Zıt giyinme) uygulaması değildir. Evet, çoğunlukla eşcinsel erkeklerin ve daha çok trans yönelimli eşcinsellerin zıt giyindiğini söylemek yanlış olmaz. Ama asla yeterli bir doğru sayılmaz.

Diğer olasılıklar ve veya yanlış anlamalar

Crossdresser’lık bazı eşcinsel bireylerin kendilerini yeniden keşfettikleri renkli bir dünya. Bununla alakalı tüm detaylar diğer yazımda.

Kadınlar Crossdresser erkeklerden hoşlanabilir mi? 

Maalesef bunun cevabını vermek ne kolaydır ne de doğru olur. Ancak aklımdan geçenleri samimi bir dille ifade etmek isterim. Fazla uzatmadan hemen şöyle bir örnek vereceğim. Toplumlarda, karı koca ilişkilerinde, kocasının eşcinsel olduğunu alenen bilen bir çok kadın var. Elbette bunu bilmeyen de var. Ancak bir kadının, kocasının eşcinsel olduğunu bilmesiyle kocasının Crossdressing fantazisi olduğunu bilmesi ayrı sonuçlar doğurabilir. Bu bağlamda bazı bayanların kocasının eşcinsel olması, Crossdresser olmasına kıyasen çok önem teşkil etmeyebilir çünkü neticede o bir erkektir. Ancak Crossdresser olmak kadın kıyafeti giymek olduğu için durumlardaki denge burada biraz değişebilir. Bu anlattıklarımı konu alan çok özel bir film izlemiştim. Filmin adına erişir erişmez bu yazıya ekleyeceğim.

Kadınlar cevaplayabilir mi lütfen?

Merak ediyorum da; Kadınlar, böyle bir zorunluluk ile karşı karşıya kalsalardı, yeni şu iki soruyu kadınlara sorsaydık, özgür iradeleriyle verecekleri cevap ne olurdu?

1- Kocanızın eşcinsel olması durumumu tercih ederdiniz?

Yoksa

2- Kocanızın eşcinsel değil ama Kadın kıyafeti giyerek (yani crossdresser olarak) sizinle birlikte olmayı istemesini mi tercih ederdiniz? (Birde üçüncü bir joker soru ekliyorum)

3- Kocanızın sizi bir kadınla aldatmasını mı yoksa bir erkekle aldatmasınımı tercih ederdiniz?

Şimdi bu durumu öncelikle kötü veya utanılacak bir mesele olarak görmemek gerekiyor. Sorulduğunda muhtemelen çoğunluk böyle bir durumun yaşanmasını istemez. Ancak bunu kabul ederek yaşayan kadınlar da söz konusu.

Özellikle heteroseksüel kadın okuyanlar belki cevap yazarlar mi bilemiyorum. Ama bence kadınlar cevap yazarlarsa bu yazıyı okuyan bir çok kadın en azından biraz aydınlanmış olur. Çünkü crossdresser olmak direkt eşcinsel olmak demek değildir.

Kişisel deneyimim ve görüşüm

Bir erkeğe CD olmanın yakışması meselesi, ayrı bir tartışma konusu olup, gören gözle, bakan kişiyle alakalı olabilir. Çünkü ilginç olan, karşımızdaki bir erkek ve davranış olarak asla feminen bir tutum içinde değil ve bayanlardan hoşlanan bir erkek olarak ve doğal olarak gayet erkeksi davranır. Kadınsı giyinmek, yani crossdresser olmak, beraberinde kadınsı davranışlar sergilenmesi gerektirdiği hissi uyandırsa da, kadınlardan hoşlanan heteroseksüel erkeklerin corssdresser olsalar da, kadınsı davranmasını beklemek doğru olmayabilir. Ancak, daha çok ve sıklıkla görmeye alışkın olduğum trans yönelimli eşcinsel erkeklerin Crossdresser olma durumları çok daha farklı. İşin ilginç tarafı tam da bu kısım… Bazı eşcinsellerin cinsel hayatlarında zihinsel bir farkındalık sıçraması yaşarcasına davrandıklarını gördüm. Çünkü tam bu noktada hemen şu açıklamayı eklemek isterim. Henüz, eşcinsel kimliğini fark edip kabul aşamasına geçmemiş ve otoritelerce latant (geç eşcinseller) şeklinde tanımlanan bazı eşcinsel erkeklerin, kimliklerini bu şekilde fark ediyor olmaları da söz konusu.

Genel olarak görmeye alışık olduğumuz Crossdresser’lık olgusu, mümkün olduğunca kadınsılaşmaya yönelik, özel ilişkilerde kadın olmayı tercih eden erkeklerin almayı istedikleri şekildir. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğunun (ben gibi) Transseksüel yönelimli olma olasılıkları da var. Ben kendimi tanıyorum ama diğerleri için şahısın kendisine sormak gerekir. 

Cd olmak isteyen crosdresser arkadaşlara tavsiyeler

Cd olmak isteyen arkadaşlar için tavsiye: Taksimden Tarlabaşına girerken rast gele aralıklarla cadde boyunca peruk satan dükkanlar bulmanız mümkün. Birinci sınıf gerçek saç veya gerçek saç gibi görünen yapay peruklar bulabilirsiniz. Gerçek olmayan saçlar kullanımınıza bağlı olarak kısa süre içinde perme perişan olabilirler. Ve sonuç olrak berbat bir cd olabilirsiniz. Başlangıç için hiç fena sayılmaz. Ancak sürekli olarak iyi bir peruğun gerekli olacağını da unutmayınız. Tarlabaşına girdiğinizde bu caddeyi tanırsınız.

(not: Tumblr’ın zengin görsel denizinden sürekli crossdresser resimleri paylaştığımız tumblr blogumuza da göz atmak isterseniz en azından crossdresser nedir, ne şekilde crossdresserlar var gibi sorularınızın cevabını almışken birazda resimlere bakarak şeklen görebilirsiniz)

Günümüzde özellikle sosyal medyada Crossdresser olarak partner arayışı çok yaygın.

Sosyal medyada çok başarılı olandan daha az başarılıya kadar Crossdresser bireyler görmek mümkün. Bu bazı pasif eşcinsellerin partner bulmayı kolaylaştırmak için hali hazırdaki duygularına eşlik eden yeni bir keşif gibi… Ve özellikle LGBT dünyasında son zamanların cinsellik akımlarından biri… Detaylar diğer yazımda
Dilerseniz kavramla Wikipedia kaynağına bakabilirsiniz: https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Crossdresser

Crossdresser dünyasında ayrıca bilinen çok ünlü fenomenlerde var. Bu kişiler için crossdresser olmak artık bir hayat biçimi. Hatta bu kişiler bu hayat biçimleriyle fenomen olmuşlar. Ayrıntıları okumak ve benimde cd resimlerimi görmek isterseniz bu yazıya mutlaka bakınız.